Fussunk! De hogyan?
Napjainkban az egyik legkedveltebb hobbi sport a futás. Évszaktól, nemtől, életkortól függetlenül sokan választják ezt a mozgásformát. Azonban mégis sokan abba kényszerülnek hagyni, amikor megfájdul a térdük, meghúzódik valamelyik izmuk, esetleg komolyabb sérülést szenvednek el. Mindez elkerülhető, ha megfelelően felkészítjük testünket a terhelésre, valamint időt fordítunk a regenerációra is.
A következő tanácsok segíthetnek az ízületi fájdalmak, túlerőltetés és különböző szalag- és izomsérülések megelőzésében:
1. Megfelelő futócipő és terep
Fontos a lábhoz és futóstílushoz megfelelő cipőt kiválasztani, mely kérdésben a futóboltban dolgozó szakember nyújthat számunkra segítséget. Kezdőknek a sík terepen való futás ajánlott. A betonon futást pedig még a jó futócipő ellenére is igyekezzünk kerülni, ízületeink túlterhelésének megelőzése érdekében.
2. Bemelegítés és a futást követő levezetés, nyújtás
A bemelegítés alapvetően fontos a sérülések prevenciójában (megelőzésében)! A gyakorlatok terjedjenek ki az egész testre, építsünk be törzsmozgásokat is, és ne hagyjuk ki a karok és nyak átmozgatását sem! Ilyen bemelegítő gyakorlatok: boka, térd, csípő, vállkörzések, oldalra hajlások, döntések. Ezt követően jöhetnek a dinamikusabb gyakorlatok: intenzív gyaloglás, kocogás, futás magas térdemeléssel, sarokérintéssel.
A bemelegítés végén egy rövid, kontrollált nyújtást is beiktathatsz, de nem szabad erőteljesen megnyújtani az izmokat, mivel az is sérülést eredményezhet!
A bemelegítés tartson körülbelül 10-15 percig!
Levezetéskor a futás végéhez közeledve fokozatosan csökkentsük a tempót, végül pár perces sétával fejezzük be az edzést.
![]() |
Straptherapy- Sportsérülések megelőzése nyújtással |
Ezt követi az alapos nyújtás, mely szintén 10-15 percig tartson! Sose feledkezzünk meg róla, hiszen ennek hiányában is megnő a sérülések esélye, valamint hosszútávon izomrövidülés és beszűkült ízületi mozgásterjedelem maradhat vissza.
A következő izmokra fektessünk hangsúlyt nyújtáskor:
- Hátsó comb izmok (hamstrings)
- Négyfejű elülső combizom (quadriceps)
- Csípőhorpasz izom (iliopsoas)
- Iliotibialis szalag
- Körteképű izom (piriformis) – az izom rövidülése következtében nyomás alá kerülhet az ülőideg, mely kompresszió a fartájék közepéről kiinduló, a láb hátsó részébe kisugárzó fájdalom okozója
- Vádli izmai
- Mellizmok, oldalsó törzsizmok, nyakizmok, hátizmok
A nyújtást izmonként 15-20 mp-ig tartsuk meg, majd utána lazítsuk el. Mindig lassan és fokozatosan érjük el a végpozíciót. Izomcsoportonként 3-4-szer ismételjük meg a nyújtást.
A felsorolt alsó végtagi izmok nyújtását a képek illusztrálják. Ezeket minden futás végén iktassuk be!
3. Helyes testtartás
Figyelj az egyenes tartásra, vállakat lazán engedd le, zárd a lapockáid, fejtetővel nyújtózz meg, álladat enyhén húzd be. Karok test mellett derékszögben hajlítva legyenek és futás közben a test mellett mozogjanak előre-hátra (ne a mellkas előtt keresztbe!). Próbálj meg ne görcsösen futni!
4. Pihenés
Az izmoknak érdemes időt hagyni a regenerációra, ezért építsünk be pihenőnapot az edzések közt, s így megelőzhetjük a túlterhelésből fakadó sérüléseket!
Amennyiben rendszeres testmozgásnak a futást választjuk, abban az esetben is szükséges tréningeznünk a vázizmainkat, ebben segítséget nyújthatnak a gyógytornászok és a személyi edzők.
Fájdalom, panasz esetén manuálterápiával és stabilizáló gyógytornával gyors javulás érhető el és újra felhúzhatjuk a nyúlcipőt!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése